5 Ağustos 2008 Salı

"Database mirroring is disabled by default. Database mirroring is currently provided for evaluation purposes only and is not to be used in production

HATA MESAJI:
"Database mirroring is disabled by default. Database mirroring is currently provided for evaluation purposes only and is not to be used in production environments. To enable database mirroring for evaluation purposes, use trace flag 1400 during startup. For more information about trace flags and startup options, see SQL Server Books Online. (Microsoft SQL Server, Error: 1498)"

AÇIKLAMA:
Yeni bir SQL Server 2005 Instance' ı kurup, Database Mirroring' i yapılandırmaya çalıştığınızda bu hata mesajı ile karşılaşabilirsiniz.

Nedeni ise, SQL Server 2005 ilk çıktığında SQL Server Failover Clustering' e alternatif olarak geliştirilmiş olan Database Mirroring teknolojisinin henüz test amaçlı olmasıdır.

Microsoft, SQL Server 2005 RTM sürümü (9.0.1399)' u piyasaya sürdüğünde, Database Mirroring çözümünün müşterilerince sadece test amaçlı kullanılmasını istemişti. Bunun için de, hata mesajında da belirtildiği gibi Trace Flag 1400 kullanılıyordu.

Database Mirroring, resmen SQL Server 2005 Servis Paketi 1 ile (Trace Flag' siz) kullanılabilir hale geldi.

ÇÖZÜM:
SQL Server 2005 Servis Paketi 1 veya daha üzerini yüklerseniz, Database Mirroring' i yapılandırmaya çalışırken bu hata mesajı ile karşılaşmazsınız.

Hiç yorum yok: