6 Mart 2012 Salı

SQL Server 2012 Edition'ları

Merhaba,

Bugün SQL Magazine okurken dikkatimi çekti, sizlerle de paylaşmak istedim. SQL Server'ın bu yeni versiyonunda, yine farklı Edition'lar göreceğiz.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki, SQL Server 2012 ile birlikte, artık SQL Server'ın yeni versiyonlarında Itanium desteklenmeyecek.

Ayrıca, SQL Server 2008 R2 ile icat edilmiş olan Datacenter Edition da, artık yeni versiyonun Edition'ları arasında yok. En büyük Edition olarak tekrar Enterprise Edition'a geri dönüldü.

Workgroup Edition ve Small Business Edition'lar da artık yok.

Business Intelligence Edition adında yeni bir Edition olacak. Bu Edition'da, ek SSAS ve SSRS işlevsellikleri ve ek Data Quality Services, Data Services, Tabular mode ve Sharepoint PowerPivot özellikleri olacak.

SQL Server Express Edition artık kalkıyor, yerine SQL Server Express LocalDB adındaki Edition geliyor. Bu Edition'da sadece Database Engine olacak. Servis olarak yüklenmeyecek, bu nedenle servislerle ve servis hesaplarıyla uğraşmanıza da gerek kalmayacak. Bildiğimiz SQL Server'dan herhangi bir farkı olmayıp, tamamen uyumlu olacak. Yüklemesi ve kullanılması daha kolay olacak.

SQL Server Enterprise, Standard, Evaluation, Developer ve Compact Edition'lar gene var olacaklar.

Web Edition da sadece Web Hosting firmalarına, özel bir lisanslama modeliyle verilecek.

Hiç yorum yok: