27 Haziran 2014 Cuma

Kerberos Configuration Manager for SQL Server

Merhaba!

Bugün günlük makaleleri okurken Kerberos Configuration Manager for SQL Server ile karşılaştım.

Daha sonra ilk defa 4-5 sene önce karşılaştığım aşağıdaki SQL Server Error Log mesajlarını hatırladım.

SQL Server is attempting to register a Service Principal Name (SPN) for the SQL Server service. Kerberos authentication will not be possible until a SPN is registered for the SQL Server service. This is an informational message. No user action is required.

The SQL Server Network Interface library could not register the Service Principal Name (SPN) [ MSSQLSvc/..com ] for the SQL Server service. Windows return code: 0x2098, state: 15. Failure to register a SPN might cause integrated authentication to use NTLM instead of Kerberos. This is an informational message. Further action is only required if Kerberos authentication is required by authentication policies and if the SPN has not been manually registered.

Bu mesajları ilk gördüğümüzde hemen SPN'in ne olduğunu internetten araştırmış ve öğrenmiştik. Akabinde Domain Administrator'ımızdan da SPN kayıtlarımızı yapmasını istemiştik.

Microsoft sonunda bu konu ile ilgili bir Tool üretmiş. Belki sizin de böyle bir ihtiyacınız olabilir diye paylaşmak istedim.

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=39046

Kolay gelsin,
Ekrem Önsoy

Hiç yorum yok: