19 Eylül 2014 Cuma

Database Corruption

Arkadaşlar merhaba,

Az önce bir arkadaşım telaşlı bir durumda aradı ve kısa bir süre sonra telaşının nedeni anlaşıldı. 150GB boyutundaki bir veritabanı Corrupt olmuştu.

Bu arkadaşım çalıştığı firmada sistem yöneticisi olarak çalışıyor ve birçok konuda kendisi sorumlu. Windows ve diğer işletim sistemlerinin yönetiminden, ağdan, güvenlikten ve veritabanından gibi. Daha geçenlerde görüşmüştük kendisiyle ve bana şirketinin bütçe ayırmadığından dolayı veritabanı yönetimi konusunda danışmanlık hizmeti alamadığından yakınmıştı.

"Umarım dokunmadın?" dedim, "Dokundum…" dedi. "Ne yaptın?" dedim, "internetten okudum ve DBCC CHECKDB…" derken lafını kestim, "ALLOW_DATA_LOSS parametresiyle çalıştırdın değil mi?" dedim "Evet, 15 saattir devam ediyor. Ne yapabiliriz?" dedi. Bu noktada kendisine yapabileceğim hiçbir şey kalmadığını, bu veritabanına dair en iyi yedeği bulması gerektiğini, eğer sorun güç kesintisindense bunu, SAN'dense onu düzeltip yedekten öyle dönmesi gerektiğini söyledim.

DBCC CHECKDB komutunu Microsoft'ta baştan sona tekrar yazan kişi Paul S. Randal'dır, kendisiyle daha dün başka bir konuda gece e-posta yoluyla konuşuyorduk. Paul DBCC CHECKDB ile ilgili verdiği derslerde, yazdığı makalelerde özellikle ve bıkmadan vurgular, veritabanınız Corrupt olduysa, DBCC CHECKDB'yi "ALLOW_DATA_LOSS" komutuyla çalıştırmak eğer yedeğiniz de yoksa ve o kadar çaresizseniz ve bol bol da vaktiniz varsa ancak o zaman yapılabilirdir.

Bununla birlikte, lütfen ama lütfen beni veya başka bir SQL Server danışmanını Corruption hakkında internetten okuyup bir şeyler uyguladıktan sonra değil, önce arayın. Çünkü yaptığınız her müdahale ile bizim bir şeyleri kurtarma ihtimalimizi azaltıyorsunuz.

Bir veritabanınız herhangi bir nedenden dolayı kullanılamaz duruma geldiğinde ilk bakacağınız şey yedekleriniz olmalı. Ardından eğer veritabanınızı o durumdan kurtarma ihtimalinizi değerlendirmek istiyorsanız ve kurumunuzun bünyesinde de deneyimli bir veritabanı uzmanı yoksa lütfen bir veritabanı danışmanına başvurun.

Lütfen sağlıklı işleyen bir yedekleme stratejiniz olduğundan emin olun, emin olamıyorsanız yine bir veritabanı danışmanına başvurun. Ayrıca sadece veritabanlarınızın yedeklerini almakla yetinmeyin, güzel ve işleyen bir veritabanı yedek kontrol sisteminiz olduğundan da emin olun. Unutmayın, şirketlerin en değerli varlıkları verilerdir.

Ekrem Önsoy

Hiç yorum yok: