11 Ocak 2015 Pazar

HATA: AlwaysOn AG ReadIntent Only Readable Secondary bağlantı hatası

HATA:
Error: Microsoft ODBC Driver 11 for SQL Server : Unable to access the 'veritabanı_adı' database because no online secondary replicas are enabled for read-only access. Check the availability group configuration to verify that at least one secondary replica is configured for read-only access. Wait for an enabled replica to come online, and retry your read-only operation.

AÇIKLAMA:
Bu hatayı bir AlwaysOn Availability Group Listener'ı vasıtasıyla bir ReadIntent Only Readable Secondary sunucuya bağlanmaya çalışırken alabilirsiniz.

ÇÖZÜM:
Eğer bu hatayı alıyorsanız, AlwaysOn Availability Group'u içerisinde ReadIntent Only olarak belirlediğiniz Readable Secondary sunucunuzun SQL Server servisinin çalıştığından, port'ların açık olduğundan ve bu sunucunun erişilebilir olduğundan emin olun. Eğer AlwaysOn Availability Group'unuz içerisinde ReadIntent Only olarak ayarladığınız bir sunucu yoksa, o zaman bu hatayı alan kullanıcının kullandığı uygulamanın Connection String'inde "ApplicationIntent=ReadOnly" gibi bir parametrenin olmadığından emin olun. Eğer bu uygulama SQLCMD ise, bu parametre "-K ReadOnly" olacaktır.

Kolay gelsin,
Ekrem Önsoy

Hiç yorum yok: