24 Mart 2016 Perşembe

Enterprise Edition olmak ya da olmamak! Keşke tüm mesele bu olsa...

Selam arkadaşlar,

Bir süre önce ortamlardan birindeki bir sistemci arkadaş şöyle dedi: "X sunucusunda işlemci kaynağının yarısı kullanılıyor".

Dün de aynı ortamda bir sorun olunca ancak o zaman bakabildim işlemci kullanım sorununa. Sorunu incelerken ilk yaptığım şey ilgili SQL Server Instance'ındaki Affinity Mask ayarlarını kontrol etmekti. Orada her şey doğru görünüyordu.

Bu sunucuda bu noktada Hyperthreading etkin değildi. Sunuda toplam 40 Core vardı ve SQL Server da toplamda 40 tane Core görüyor olmalıydı. Windows Server 40 Core görüyordu, yani Windows Server tarafında sorun yoktu. Hal böyle olunca tamamen SQL Server'a odaklandım. sys.dm_exec_schedulers DMV'sinin ürettiği sonuçları inceledim, gerçekten de sadece 20 tane işlemcinin durumu "VISIBLE ONLINE", diğer 20 işlemcinin durumu ise "VISIBLE OFFLINE" idi. Eğer sys.dm_exec_scheduler ile yaptığınız kontrolde bir işlemcinin durumunu "VISIBLE OFFLINE" olarak görüyorsanız, o işlemciye bir iş atanamaz demektir. Daha fazla bilgi için BOL'ün ilgili sayfasını inceleyebilirsiniz.

Ardından Error Log'u inceledim ve aşağıdaki bilgiyi gördüm:
"SQL Server detected 4 sockets with 10 cores per socket and 10 logical processors per socket, 40 total logical processors; using 20 logical processors based on SQL Server licensing. This is an informational message; no user action is required."

Bu SQL Server'ın Edition'ı Enterprise Edition idi. Lisanslama ile ilgili ne gibi bir sorun olabilirdi ki? Evet, bu SQL Server Enterprise Edition'dı ve aşağıdaki komut:

SELECT SERVERPROPERTY('edition')

Aşağıdaki sonucu üretiyordu:

Enterprise Edition (64-bit)

Fakat yeni terminolojide bu ibare, SQL Server'ın 20 adet Core ile sınırlandığı anlamına geliyor. Eğer sınırsız Core lisanslaması istiyorsanız o zaman sorgunuzun sonucu aşağıdakini üretmeli:

Enterprise Edition: Core-based Licensing (64-bit)

Her ne kadar bu iki Edition da Enterprise Edition olsa, eğer Instance'ınız ilk sonucu üretiyorsa o zaman 20 adet Core ile sınırlandırılırsınız demektir. Eğer Hyperthreading etkinse, o zaman bu sayı 2'ye katlanarak 40 Core oluyor. SQL Server lisanslama açısından Hyperthreading'in etkin mi yoksa kapalı mı olduğunu kontrol ediyor. Bu senaryoda eğer Hyperthreading etkin olsaydı o zaman yukarıdaki mesaj şöyle olacaktı:

"SQL Server detected 4 sockets with 10 cores per socket and 20 logical processors per socket, 80 total logical processors; using 40 logical processors based on SQL Server licensing. This is an informational message; no user action is required."

Eğer Instance'ınızı "Enterprise Edition: Core-based Licensing (64-bit)"a Upgrade ederseniz, o zaman yukarıda Error Log'ta görmüş olduğunuz (Hyperthreading'in etkin olmadığı) mesaj aşağıdaki gibi değişir:
"SQL Server detected 4 sockets with 10 cores per socket and 10 logical processors per socket, 40 total logical processors; using 40 logical processors based on SQL Server licensing. This is an informational message; no user action is required."

Peki Instance'ınızı nasıl "Enterprise Edition (64-bit)"den "Enterprise Edition: Core-based Licensing (64-bit)"e Upgrade edeceksiniz? 

Bunun için SQL Server Installation Center'ı kullanabilirsiniz. Installation Center'ı açtıktan sonra ekranın solundaki Maintenance bölümündeki Edition Upgrade'e tıklayın ve devam edin. Core-based lisans anahtarınızı girdiğinizde Setup bunu otomatik olarak algılayacaktır. Yani Upgrade için farklı bir medyaya ihtiyacınız yok. Ayrıca SQL Server Setup medyasının sürücüye "mount" edilmiş olmasına da ihtiyaç yok.

Dikkat edin, bu işlem kesinti gerektiriyor. İşlem boyunca SQL Server servisleri kapatılıp açılıyor. İşlem çok kısa, 1-2 dakika sürüyor.

Eğer AlwaysOn AG kullanıyorsanız işlem sırasında aşağıdaki gibi bir uyarı görebilirsiniz:


Gözünüzü korkutmasın, bu sadece bir uyarı ve AlwaysOn AG'ye herhangi olumsuz bir etkisi olduğunu gözlemlemedim. Bununla birlikte beklenmedik bir kesintiye neden olmamak için işlemi önce Secondary Replica(lar)'da yaptığınızdan emin olun, sonra Failover yapıp önceki-Primary Replica'da da uygulayabilirsiniz.

Güncelleme (2016.03.24): Bu yazıya mevzu bahis olan SQL Server versiyonu 2012'dir.

Güncelleme (2018:03.12): Bir SQL Server 2016 ortamında SQL Server Setup'ın SQL Server servislerini otomatik başlatmadığını, bu değişikliğin gerçekleşmesi için SQL Server Database Engine servisinin elle, sizin tarafınızdan yeniden başlatılması gerektiğini gördük.

Sevgiler,
Ekrem Önsoy

Hiç yorum yok: