27 Kasım 2017 Pazartesi

Hata: Servis hesabının Always On Availability Groups kurulumuna etkisi

Geçen gün bir müşterimde Always On Availability Groups kurulumu yaparken önceden karşılaşmadığım bir sorun ile karşılaştım. Müsait olunca konu hakkında bir blog yazısı yazarım diye o anda ekran görüntüsünü almıştım. Soruna dair ilgili ekran görüntüsünü aşağıda paylaşıyorum.

Kurulum yaparken karşılaştığım sorun

Bilgi mesajı şöyle diyordu:
"The Endpoints tab lists at least one endpoint that uses only Windows Authentication. However, the server instance might be running under a nondomain account. To use the listed endpoint, change the corresponding SQL Server service account to a domain account. To continue using the nondomain account, after the endpoint to use a certificate."

SQL Server bir nedenden dolayı Replica'lardan birinin Domain hesabıyla çalışmadığını düşünüyordu. Fakat "SQL Server Service Account" sütununda da görülebileceği üzere iki hesap da Domain hesabı. Kuruluma bu şekilde devam ettiğimde kurulum bir türlü tamamlanmıyordu. Bir hata da vermiyordu veya verinceye kadar bekleyememiştim, ama bir yerlerde sıkıntı olduğu artık çok netti.

Kurulumu sadece arayüzle değil, T-SQL ile denediğimde de aynı sonuç ile karşılaşıyordum. Yukarıdaki bilgi mesajı gelmiyordu, ama kurulum da tamamlanmıyordu.

Endpoint'leri de kontrol etmiştim, herhangi bir anormallik yoktu.

Yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi farklılıkları oldum olası hiç sevmem. Yani örneğin Replica'lardan birinin servis hesabı "servis_hesap_adi@domain_adi" biçimindeyken diğerininkinin "domain_adi\servis_hesap_adi" olması benim için rahatsız edici bir durum. O anda tabii ki sorunun nedeninin bu olduğundan %100 emin olmasam da, %90'lık çok güçlü bir tahminle sorunun bu olacağını düşünmüştüm. 

Sonra test etmek için bir SQL Server kurulu sunucuda SQL Server Configuration Manager kullanarak 2. Replikanın servis hesabınının biçimini de canlı sunucudaki gibi "servis_hesap_adi@domain_adi" olarak değiştirmek istedim ve bunun yapılamadığını gördüm. Yani istesem de SQL Server Configuration Manager ile bir servis hesabını bu yazım biçimiyle atayamıyordum. O anda anladım ki birisi bu hesap değişikliğini SQL Server Configuration Manager yerine Services.msc ile yapmıştı, ki bu hiç iyi bir pratik değildir. Tüm SQL Server servis hesabı değişikliği işlemlerini SQL Server Configuration Manager aracıyla yapmalısınız. Çünkü bu sırada sadece servis hesabı değiştirilmez, aynı zamanda bu hesaba arkaplanda gerekli bazı yetkiler ve rol üyelikleri uygulanır. Eğer bu işi Services.msc ile yaparsanız sadece servis hesabı değişmiş olur. Ayrıca bu örnekte de görülebileceği üzere SQL Server servis hesabı değişikliğini "domain_adi\servis_hesap_adi" yerine "servis_hesap_adi@domain_adi" biçimiyle yapmış olabilirsiniz, ki bu örnekten de görülebileceği gibi bu biçimi kullanmak ilginç sorunlara neden olabiliyor.

Not: Bu noktada bir belirsizliğe dikkat çekmek istiyorum. Bu yazıya konu olan sorun SQL Server servis hesabının SQL Server Configuration Manager yerine Services.msc'den değiştirilmesinden de kaynaklanıyor olabilir, servis hesabının "domain_adi\servis_hesap_adi" biçimi yerine "servis_hesap_adi@domain_adi" biçimiyle belirlenmiş olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Örneğin SQL Server servis hesabını Services.msc'den değiştirip, bu işlemi yaparken de "domain_adi\servis_hesap_adi" biçimini kullansaydım da sorun çözülebilirdi belki? Bu, ayrı bir test gerektiriyor. Ortam canlı olduğu için o anda bunun testini yapamadım. Eğer başka bir ortamda bunu test edebilirsem bu yazıyı güncelleyeceğim.

Servis hesabı değişimi (normal şartlar altında) kısa da olsa kesinti gerektiren bir değişiklik. İlgili yöneticilerle planlı bir kesinti için anlaştık ve zamanı geldiğinde canlı sunucudaki SQL Server Database Engine servis hesabını SQL Server Configuration Manager kullanarak ve "domain_adi\servis_hesap_adi" biçiminde değiştirdim. Bu değişiklikten sonra Always On Availability Groups kurulumunu tekrar denedim ve yukarıda paylaştığım ekran görüntüsündeki hata ile karşılaşmadım.

Yukarıdaki bilgi mesajıyla karşılaşmadığım gibi kuruluma devam ettikten sonra da kurulumun başarıyla tamamlandığını gördüm. Yani bu değişiklikle sorunum çözüldü. Olur da bir gün başka bir arkadaşım karşılaşırsa diye paylaşmak istedim.

Ekrem Önsoy
Microsoft SQL Server Danışmanı


1 yorum:

Ersin Ünal dedi ki...

Servis hesabı değişikliğine dikkat çekmen çok iyi olmuş!