16 Nisan 2018 Pazartesi

"Always On" olacak diye umulan Availability Groups

Geçen hafta çok ilginç bir Always On Availability Groups (AG) sorunu ile karşılaştım, bunu yazmazsam olmazdı.

Önce ortam hakkında özet bilgi vereyim. Bu ortamda SQL Server 2014 + Service Pack 2 kurulu ve 2 Replica'dan oluşan bir Always On AG yapısı var; geçen senenin sonlarına doğru kurmuştuk. Müşteri, 2. Replica'yı sürekli kullanılabilirlik için değil, sadece raporlama için istemişti, bu nedenle Always On AG temel amacından birazcık saparak sürekli kullanılabilirlik için kullanılmıyor.

Sorun yaşandığı anda ben de başka bir şeyle meşguldüm, kesintiye dair telefon geldi ve ilk müdahaleyi telefonda yaptık. Fakat temel şeyler sonuç vermeyince kısa bir süre sonra sisteme ben bağlandım ve kontrollere başladım.

Canlı sunucuya bağlandığımda SQL Server Database Engine servisi çalışıyordu, fakat Always On AG Resource Group Offline durumdaydı. Cluster Resource'u bir türlü Online duruma gelmiyordu ve çok ilginç bir şekilde SQL Server Error Log'ta, Windows System Event Log'larında ve Cluster Log'larında aradığım ayrıntıları bulamadım. Bir taraftan da kesinti devam ediyordu, tüm Login'ler veritabanlarına erişemediğine dair hata alıyordu. En temel genel Microsoft sorun çözücü yöntem olarak sunucuyu yeniden başlattım. Çok ilginç bir şekilde sorunu bu hamle de çözmemişti (tabii ki takılıyorum)...

SQL Server Database Engine'e bağlanıp veritabanlarını kontrol edeyim dedim...
ve yukarıdaki ekranla karşılaşınca açıkçası çok şaşırdım, çünkü yazımın girişinde belirttiğim gibi bu ortamda Always On AG vardı ve bu da tek Primary Replica olabilecek makineydi, nasıl veritabanları "Restoring" durumda olabilirdi ki? Secondary Replica'daki veritabanları da "Not synchronizing" durumdaydı.

Henüz bunun şaşkınlığını atlatamadan bir de ne göreyim:Yukarıdaki ekran görüntüsü Primary Replica'ya ait. Always On AG yapılandırmam yok olmuş!

Bunun nasıl olabileceği konusunda en ufak bir fikrim yok. Yani ne, nasıl tetiklenir de Always On AG yapısını bu şekilde siler hiç bilemedim. Secondary Replica'yı kontrol etmek geldi aklıma, bağlandım baktım, orada duruyor yapılandırma. Bulguları birleştirince Always On AG Cluster Resource'unun da neden bir türlü Online olmadığı anlaşıldı.

Sahadaki servis kesintisi sorununu gidermek için "RESTORE DATABASE" komutuyla hemen veritabanlarını Online duruma getirdim* ve servislerin ayağa kalktığını teyit ettim. Artık sahada kesinti yoktu. Bundan sonraki aşama Always On AG'yi ayağa kaldırmaktı. 

* Dikkatinizi çekerim veritabanları Restoring durumdaydı, öyle veya böyle bu duruma gelmişti, veritabanlarına ulaşmaya çalışan Login'ler de bu nedenle hata alıyordu ve Database Engine servisinin açılışında da herhangi bir sorun yoktu, bu nedenle basit bir RESTORE DATABASE ile veritabanlarını açabilir ve sahadaki kesintiyi engelleyebilirdim, temel öncelik her zaman kesintiyi güvenli bir şekilde sona erdirmektir.

Primary Replica'daki Database Engine servisinin Always On AG için Enabled durumunda olup olmadığını teyit ederek başladım işe. Daha sonra veritabanları açıldıktan sonra Primary Replica'da herhangi bir Transaction Log dosyası yedeği alınmış mı diye kontrol ettim. Eğer alınan bir yedek varsa bu yedekler Secondary Replica ile senkronizasyonun sağlanabilmesi için Secondary Replica'daki veritabanlarına da uygulanmalıydı. Komple yeniden kuruluma gerek yoktu, çünkü Secondary Replica'daki veritabanları duruyordu, sadece iki Replica'daki veritabanları arasında herhangi bir Log Sequence Number (LSN) boşluğu olmadığından emin olmak yeterliydi, eğer boşluk varsa da bu eksikler Transaction Log yedekleri Secondary Replica'da Restore edilerek giderilebilirdi.

İki Replica'daki veritabanlarının arasında LSN boşluğu olmadığından da emin olduktan sonra Always On AG'yi ilgili veritabanlarıyla tekrar oluşturdum ve tüm eksiklikler giderilmiş oldu. Artık sistem kesinti olmadan önceki gibi çalışıyordu.

Tabii bu noktadan sonra sorunun nedenini araştırmak gerekiyordu. Ne olmuştu da kesinti oluşmuştu?

Always On AG, diğer birçok Microsoft teknolojisi gibi kurulumu nispeten kolaydır, bu nedenle birçok şirkette şık arayüzler kullanılarak "ileri, ileri" denilerek kurulur; fakat birçok senaryoda ya doğru tasarlanmaz, ya doğru yönetilmez, ya da sistem işlerliği doğru takip edilmez. Bazen de bizim senaryomuzda olduğu gibi ne yaparsanız yapın, birileri bir şekilde bir şeyleri bozabilir. Bizim senaryomuzda birisi bir sorgu çalıştırmış ve sunucu bu aşırı garip sorgu nedeniyle birkaç dakika cevap veremez duruma gelmiş. Bu nedenle Cluster, SQL Server'dan cevap alamamış ve "lease" yenilenememiş ve Cluster tarafından bu sunucu sağlıksız sayılıp servis kapatılmış. (Ödev: Böyle senaryolar için de bu garip sorguları çalıştırabilecek Login'ler tespit edilip Resource Governor'ın kullanımı düşünülmelidir, bu sayede bu potansiyel tehlikeli kullanıcıların işlemci kaynağını azami kullanım miktarı sınırlanabilir, bu aşamada müşteri ile bunu görüşüyoruz.)

Yeri gelmişken tekrar vurgulamak istedim. Always On AG, Log Shipping, Replication, Database Mirroring veya Failover Clustered Instance'larınızı sadece kurup kendi hallerine bırakmayın. Yakından izleyin. Aktarımlar geride kaldığında, yapının parçalarından birinde kesinti olduğunda, uygulamalar Virtual Network Name / Listener gibi sunucu agnostik elemanlar yerine doğrudan üye sunuculara bağlandığında haberiniz olsun istersiniz. Daha sürdürülebilir, daha sağlıklı ve daha kesintisiz ortamlar için bunlar sadece en temel kontrollerden birkaçıdır.

Yazıyı yazarken eşim de o anda bir fotoğraf çekmiş, bu yazıyı sevgili Tuncel Kurtiz'in Zeytinbağı'ndayken yazmıştım, nur içinde yatsın.Ekrem Önsoy
Microsoft SQL Server Danışmanı
www.ekremonsoy.com


1 yorum:

Fırat Akçay dedi ki...

Çok güzel bir deneyim yaşamışsınız,bilgi için teşekkürler.