4 Nisan 2013 Perşembe

Idera SQL Compliance Manager - Deneyim 1

Merhaba,

Geçen ay sizlere bu üründen biraz bahsetmiştim. Tekrar çok kısa özetlemek gerekirse ürünün özellikle küçük ve orta ölçekli, SQL Server Standard Edition kullanan ve Veritabanı seviyesinde teftiş (Auditing) yapmak isteyen firmalarda kullanılabileceğini belirtmiştim.

Bir aydır ürünü Production ortamında test ettim. Çeşitli sorunlarla karşılaştım. Tabii bu sayede ürünün nasıl çalıştığı ile ilgili de daha fazla bilgi edinebildim.

Ürün temel olarak, kaynaktaki veritabanından kendi Agent'ı ile aldığı bilgileri (Trace veya doğrudan T-Log dosyasından) sıkıştırarak Collection Service'inin çalıştığı hedef sunucuya gönderiyor ve burada önce sıkıştırılan dosyaları açıyor ve ardından da depo olarak kullandığı veritabanına kaydediyor. Benim sorun yaşadığım kısım işte tam da bu işleme sırasında Parser'ın Parse sorunlarıyla karşılaşmasıyla çıktı. Tabii bu sorun da başka sorunları doğurmuş, sorunun üstünde çalışınca karşılaştığım tüm sorunların bundan kaynaklandığını anladık. Destek Amerika'dan verildiği için aramızda 7 saat fark var, bu nedenle Windows Live Meeting'leri buna göre düzenleyerek, destek mühendisi arkadaşın da yardımıyla sorunu tespit ettik ve hâlâ üstünde çalışmaya devam ediyoruz.

Efendim yolumuza devam etmek için şimdilik bu sorunu geçersek, -çünkü öyle veya böyle uygulama çalışıyor, fakat bazı şeyleri bu Bug yüzünden kaçırıyor diye düşünüyorum- uygulama SQL Server 2000'i dahi destekliyor. Sunucu, veritabanı, kullanıcı, nesne ve alan bazında denetim yapabiliyorsunuz. Biriken veriler veritabanında biriktiği için ve veritabanı da Enterprise Edition olmadığı için haliyle sıkıştırılarak saklanmıyor ve bu da veritabanının gün geçtikçe büyümesine neden oluyor. Herkesin ortamı ve ihtiyaçları farklı elbette, fakat sadece ve sadece fikir vermesi açısından şöyle bir örnek verebilirim, çalıştığım ortamda sadece bir veritabanındaki bir tabloda gerçekleşen DML işlemlerini ve sadece birkaç alan için de SELECT (Selective Columns) işlemlerini denetliyorum ve sadece 2 günde depo olarak SQL Compliance Manager tarafından kullanılan veritabanının boyutu 16,5GB oldu.

SQL Compliance Manager'ın kendi arşivleme sistemi de var. Bunu da en azından ayda bir kere çalıştırılacak şekilde ayarlamam gerekecek ve oluşan veritabanını da sıkıştırarak (sıkıştırarak yedeğini alıp sonra da arşivlenen veritabanını silerek) saklamam gerekecek diye düşünüyorum. Henüz bunu test etmedim, bu da ayrı bir yazının konusu olur.

Şimdilik bu kadar.

Ekrem Önsoy

Hiç yorum yok: