29 Mayıs 2015 Cuma

SQL Server 2016 CTP2 - TempDB dosyaları

Selam arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere Microsoft'un Ignite etkinliğinde SQL Server 2016 resmen duyuruldu ve ardından yaza doğru ilk CTP'nin de genel olarak yayılacağı duyuruldu ve geçen gün bu versiyon yayınlandı.

Şahsen SQL Server 2016 CTP2'yi indirip kurma fırsatını yeni bulabildim, test makinemde kurulum yaparken, eski Setup'lara kıyasla önemli bir farklılık dikkatimi çekti ve sizlerle de paylaşmak istedim. Aşağıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz üzere, eskiden de Database Engine Configuration altındaki Data Directories sekmesinden, varsayılan dosya yollarını belirleyebiliyorduk; fakat henüz kurulumda TempDB sistem veritabanının dosya sayısının belirtilme seçeneği yoktu. Bu ayarı yapmak zaten çoğumuzun varsayılan kurulum dokümanlarında vardır diye zannediyorum, yani bu bir Best Practice'tir. Sayısı 16'yı geçmeyecek şekilde, Core sayısına ve ihtiyacına göre TempDB dosyalarının sayısı kurulumdan sonra arttırılır. Bunun nedeni de temel olarak SGAM ve PFS Contention (Trace Flag 1118'i inceleyin) sorunlarının yaşanmasının engellenmesidir, bu tamamen ayrı bir yazı konusu, bu konuda internette birçok makale bulabilirsiniz.

SQL Server 2016 CTP2 Kurulum ekranı

Ekran görüntüsünden de görebileceğiniz üzere TempDB veri dosyalarının sayısı henüz kurulum esnasında belirtilebiliyor. Hemen altındaki notta da şöyle diyor: "Varsayılan değer 8'dir veya işlemci çekirdek sayısı kadardır, hangisi daha düşükse. Bu değer, çekirdek sayısı kadar arttırılabilir.". Paylaştığım ekran görüntüsünde dosya sayısı 1, çünkü bu küçük bir sanal test makinesi.

Yeniden düzenleme:
Yukarıdaki yazıyı yayınladıktan sonra denemek için değeri 2 yaptım ve aşağıdaki hatayı aldım.

Eğer varolan çekirdek sayısından fazla dosya eklenmeye çalışılırsa hata alınıyor.
Kurulum arayüzü, varolan çekirden sayısından daha az bir değer girmenize müsaade ediyor; fakat varolan çekirden sayısından daha fazla değer giremiyorsunuz. Tabii ki çok istemeniz halinde kurulumdan sonra Management Studio ile kurduğum SQL Server Instance'ınıza bağlanıp yeni veri dosyası ekleyebilirsiniz; fakat bu da performans açısından Best Practice'lere uygun değil.

Sevgiler,
Ekrem Önsoy

Hiç yorum yok: