19 Mart 2014 Çarşamba

SQL Server 2014 Nisan 1'de yayınlanıyor!

Bu duyuru Microsoft tarafından dün yapıldı.

Bu Relase ile ilgili Microsoft'un yayınladığı notlardan birkaç alıntı paylaşmak istiyorum.

Microsoft'un TAP programı vardır, henüz yeni bir SQL Server versiyonu geliştirilirken bazı büyük şirketlere yapılır bu teklif. Eğer o şirket TAP programına katılmayı kabul ederse, o zaman SQL Server'ın o yeni versiyonu daha piyasaya çıkmadan kullanmaya başlar. Yaşınılan sorunlar doğrudan Microsoft'a bildirilebilir ve düzeltmeler yapılır vs. Bu kapsamda SQL Server 2014'ü kullanan bazı şirketlere ait bazı istatistikler paylaşıldı. In-Memory hakkında olanlar aşağıda.
  • Bwin, is the world’s largest regulated online gaming company. SQL Server 2014 lets bwin scale its applications to 250K requests a second, a 16x increase from before, and provide an overall faster and smoother customer playing experience.
  • Ferranti, which provides solutions for the energy market worldwide, is collecting large amounts of data using smart metering. They use In-Memory OLTP to help utilities be more efficient by allowing them to switch from the traditional meter that is measured once a month to smart meters that provide usage measurements every 15 minutes. By taking more measurements, they can better match supply to demand. With the new system supported by SQL Server 2014, they increased from 5 million transactions a month to 500 million a day.
  • TPPa clinical software provider, is managing more than 30 million patient records. With In-Memory OLTP, they were able to get their new solution up and running in half a day and their application is now seven times faster than before, peaking at about 34,700 transactions per second.
Transaction'ları ölçme açısından size şöyle bir örnek verebilirim, çalıştığım bankalardan birinde en çok Transaction yapılan zamanlarda 6.600 Batch per second görüyorduk bu bankanın o zaman 600 tane şubesi ve 2.000 kusür ATM'si varken, tabii ki internet şubesi de dahil buna.

Ayıca aşağıdaki gibi bir not da düşmüşler, henüz pratikte nasıl kullanıldığını görmedim; ama teftiş açısından en azından şimdilik teoride kullanılabilir diyebiliriz.

  • Enhanced security – Achieve greater compliance with new capabilities for separation of duties.  For example, a database administrator can manage data without seeing the sensitive data itself.

Yine yeni bir özellik olarak Backup'ların Encrypt edilebilme özelliği gelmiş. Böylece yedekler daha güvenli bir şekilde buluttaki sunucularda konumlandırılabilecek.

  • Backup to Windows Azure enables customers to configure backups, which are compressed and encrypted, directly to Azure for greater data protection, taking advantage of Microsoft’s global datacenter.
  • Beyond SQL Server 2014, this technology will also be generally available as a standalone tool, SQL Server Backup to Windows Azure Tool, on April 1 supporting prior versions of SQL Server.
Daha fazla ayrıntı için:

Ekrem Önsoy

Hiç yorum yok: