5 Ocak 2012 Perşembe

Blocking takibi

Yine SQL Server Kurulumlarında Gözden Kaçanlar - 8 yazısına istinaden, bu yazıda Blocking takibini nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğim.

Blocking takibinin geçmişe dönük olsun, anlık olsun yapılmasında büyük fayda vardır. Örneğin kullanıcılar veya sistemciler size gelip "bugün şu saatte zaman aşımı sorunu yaşadık (time-out), acaba veritabanı tarafında bir sorun olabilir mi?" diye sorduklarında, şayet elinizde geçmişe dönük veri yoksa cevap veremezsiniz. Bu da pek hoş bir durum değil. Özellikle bu gibi durumlarda Deadlock, Blocking, uzun çalışan işlemler gibi bilgilere geçmişe dönük şekilde sahip olmak istersiniz. İşte bu yazıda bu 3 temel gereksinimden birisi olan Blocking takibinden bahsedeceğim.

Anlık Blocking takibini iki pratik araçla yapabilirsiniz. Bunlardan biri, Microsoft'un aracı olan "sp_blocker_pss08" isimli SP. Bu SP'ye aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

http://support.microsoft.com/kb/271509/tr

Diğer araç ise, SQL Server konusunda dünya çapındaki duayenlerden Adam Machanic'in yazdığı "sp_WhoIsActive" isimli araç. Bu aracı da aşağıdaki adresten edinebilirsiniz.

http://sqlblog.com/tags/Who+is+Active/default.aspx

sp_WhoIsActive isimli Stored Procedure (SP)'ün birçok parametresi bulunmaktadır ve temel maksadı o anda çalışan tüm işlemleri ayrıntılı şekilde göstermektir. Bu SP ile Blocking takibi yapabilmek için "@find_block_leaders" ve "@sort_order" parametrelerini kullanmalısınız, örnek:

EXEC sp_WhoIsActive @find_block_leaders = 1, @sort_order = '[blocked_session_count] DESC'

Geçmişe dönük Blocking takibi ihtiyacınızı karşılamak için ise bir Server Side Trace* kullanabilirsiniz. Bu Trace'te "Errors and Warnings" Event grubunun içindeki "Blocked process report" Event'ini kullanabilirsiniz.Fakat bu Event'i kullanabilmek için öncelikle SQL Server Kurulumlarında Gözden Kaçanlar - 2 yazımda bahsettiğim "blocked process threshold (s)" ayarını yapmalısınız.

Sonuç olarak, eğer Microsoft'un aracı olan "sp_blocker_pss08" veya Adam Machanic'in çok amaçlı aracı olan (ki favorim) "sp_WhoIsActive" araçlarından birini veya hepsini kullanarak anlık Blocking takibi yapabilir ve "Blocked process report" Event'ini kullanarak oluşturacağınız bir Server Side Trace'i de geçmişe dönük verileri tutmak için kullanabilirsiniz.

*Bir Server Side Trace oluşturma ve yönetme konusunda da başka bir gün (belki yarın?) bir yazı yazacağım. Bu konuda deneyimi olmayan arkadaşlarım o yazıdan da yararlanabilir.

Konuyla ilgili yazılar:
Server Side Trace hazırlamak

Hiç yorum yok: