6 Ocak 2012 Cuma

Deadlock takibi

SQL Server Kurulumlarında Gözden Kaçanlar - 8 yazısında izlenmezse olmaz diye bahsettiğim şeylerden bir diğeri de Deadlock takibi.

Bir kullanıcı size aşağıdaki gibi bir hata mesajı gösterip, sorun yaşadığını söyleyebilir:

Transaction (Process ID 845) was deadlocked on lock resources with another process and has been chosen as the deadlock victim. Rerun the transaction.

Şayet Deadlock takibi için bir Trace Flag veya bir Profiler\Server Side Trace kullanmıyorsanız, bu sorunun nedenini anlamanız pek mümkün değildir. Bu nedenle SQL Server'da Deadlock takibi için Trace Flag veya tercihen bir Server Side Trace kullanmak çok yerinde olacaktır. Çünkü bu sayede Deadlock sorunlarıyla ilgili tüm veriler tek bir yerde tutulmuş olur ve yönetimi ve ulaşılabilirliği kolay olur. Trace Flag kullandığınız zaman ise veriler SQL Server Error Log'a yazılacaktır ve diğer tüm verilerle karışacak ve Error Log'u da şişirmiş olacaktır.

Aşağıdaki kod ile, hiç SQL Server servisini kapatıp açmaya gerek kalmadan anlık Deadlock takibi yapabilirsiniz. Anlık diyorum, çünkü bunu bir Oturum (Session) açarak takip etmiş olacaksınız. Oturum kapanabilir, ama Server Side Trace daha sağlamdır.

dbcc traceon (1204, 3605, -1)
go
dbcc tracestatus(-1)
go

Bu takibi Profiler ile yapmak için, "Locks" Event'i altındaki "Deadlock graph" Event'ini kullanabilirsiniz.Bu takipleri yaptığınız takdirde, geçmişe dönük Deadlock verilerine de ulaşabilir durumda olursunuz ve bu sayede Deadlock sorunlarını çözecek veriye sahip olursunuz.

Konuyla ilgili yazılar:
Server Side Trace hazırlamak

Hiç yorum yok: