10 Ocak 2012 Salı

Uzun süren maliyetli işlerin takibi

SQL Server Kurulumlarında Gözden Kaçanlar - 8 başlıklı yazımda bir DBA'in veritabanı sunucusunda takip etmek isteyeceği şeylerden bahsetmiştim, bunlardan bir diğeri de uzun süren maliyetli işlerin takibiydi. Bu yazımda da bu konuya değineceğim.

Uzun süren maliyetli işler, genelde:
- Eksik veya yanlış Index'lerden,
- Zamanla ilgili tablolara yeni sorguların gelmesinden,
- Gelen sorgularda değişiklik yapılıp Index'lerde değişiklik yapılmasının unutulmasından,
- Implicit Conversion'lar...


gibi nedenlerden dolayı kaynaklanır.

Geçmişe dönük olarak bu maliyetli işleri sorgulamayı ise, Server Side Trace kullanımıyla görebilirsiniz. Tabii ki kullanacağınız süzgeç değerlerinin kendi ortamınıza göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır. Örneğin biz genel olarak kendi ortamlarımızda Batch işlemlerin tamamlanma sürelerini yarım saniyeyi aştığı durumları yakalamayı uygun görüyoruz.

Uzun süren maliyetli işlerin geçmişe dönük takibi için aşağıdaki ekran görüntüsünde de görüleceği gibi bir Server Side Trace ayarlamanız çoğu durum için uygun olacaktır:Çok temel olarak, gelen sorguların şayet Duration değerleri yüksekse, sorguda kullanılan Function'lara, Implicit Conversion'lara dikkat edin; şayet Reads fazlaysa, o zaman da eksik veya yanlış Index kullanımına odaklanabilirsiniz.

Konuyla ilgili yazılar:
Server Side Trace hazırlamak

Hiç yorum yok: